Spis treści
Lista prac pielęgnacyjnych od grudnia do marcaPotrzebujesz pomocy związanej z tym tematem?
ul. Motylkowa 24/6
52-200 Wysoka
NIP: 8811464157
REGON: 369245885
Podobnie jak jeże, świstaki czy borsuki, zimą ogród przechodzi w stan hibernacji. Rośliny przestają się rozwijać (choć gatunki zimozielone wegetują cały rok), woda w oczku wodnym zamarza, a architekturę ogrodową spowija biała pierzyna śniegu. Jednak jak się okazuje, lista prac do zrobienia w ogrodzie zimą wcale nie jest krótka.
Zima to okres, w którym można odpocząć od typowych prac ogrodowych. Nie trzeba kosić trawnika, podlewać ani nawozić roślin (choć są pewne wyjątki, o których napiszemy później), odchwaszczać rabat. Jednak nie oznacza to, że można zapomnieć o ogrodzie aż do wiosny. Zima to trudny czas, w którym rośliny zmagają się z mrozem, ciężkim śniegiem, suchym wiatrem czy wahaniami temperatury. Dlatego należy "trzymać rękę na pulsie" i doglądać posesji tak samo jak w pozostałej części roku. Na co zwracać uwagę i co trzeba robić, aby ogród na wiosnę rozkwitł na nowo?
Lista prac pielęgnacyjnych od grudnia do marca:
Co robić zimą w ogrodzie? Z dużym prawdopodobieństwem trzeba będzie odśnieżać posesję i zdejmować nadmiar śniegu z niektórych roślin, szczególnie z odmian o kolumnowym pokroju (tuje, cyprysiki Lawsona, cisy). Gałązki mogą bowiem uginać się pod ciężarem śniegu, co doprowadzi do ich zdeformowania lub uszkodzenia. Żeby pozbyć się świeżego śniegu, wystarczy ostrożnie potrząsnąć gałązkami. Jeżeli śnieg zdążył wygiąć gałązki, należy usunąć go i obwiązać koronę sznurkiem - być może roślina odzyska dawny kształt. Odłamane gałęzie trzeba odciąć, byle nie podczas mroźnej lub wilgotnej pogody.
Lista prac do zrobienia w ogrodzie zimą obejmuje również pomalowanie pni drzew na biało. Bielenie sprawia, że drzewo lepiej znosi wahania temperatur w okresie przedwiosennym i nie ulega uszkodzeniom mrozowym. Ciemna kora pochłania bowiem promienie słoneczne, podczas gdy biały kolor częściowo je odbija. Dzięki temu drzewo nie nagrzewa się zbyt mocno pod wpływem przedwiosennego słońca i tym samym nie ulega nagłemu rozhartowaniu. Jest to szczególnie niebezpieczne, gdy temperatury w nocy spadają znacznie poniżej zera. Do malowania pni można użyć gotowego wapna, zaś zabieg należy przeprowadzić najpóźniej na początku stycznia, a najlepiej już w drugiej połowie grudnia.
Wiele osób może zaskoczyć fakt, że lista prac pielęgnacyjnych od grudnia do marca obejmuje również przycinanie drzew i krzewów. Jednak w przypadku niektórych gatunków roślin nie trzeba czekać z cięciem do wiosny czy lata - można to zrobić także zimą. Jak, co i kiedy przycinać o tej porze roku?
Rośliny, które warto przycinać w zimie:
Właściciele oczka wodnego lub stawu prawdopodobnie wiedzą, co robić zimą w ogrodzie. Otóż przed nastaniem srogich mrozów warto zabezpieczyć zbiornik wodny przed całkowitym zamarznięciem. Dzięki temu ryby nie ucierpią wskutek braku tlenu i zatrucia gazami powstającymi podczas rozkładania się roślin wodnych. Zabezpieczenie stawu jest proste. Wystarczy zastosować styropianowy przerębel, który umożliwi wymianę gazową pomiędzy środowiskiem wodnym a otoczeniem. W przypadku silnych mrozów można też zastosować przerębel z grzałką.
Co ciekawe, lista prac do zrobienia w ogrodzie zimą może obejmować również podlewanie roślin (szczególnie zimozielonych). Skąd ten pomysł? Otóż w zimie rośliny narażone są na suszę fizjologiczną. Jest to stan, w którym roślina nie może pobierać wody, pomimo że w glebie jej nie brakuje. Do takiej sytuacji dochodzi np. podczas suchej i mroźnej zimy, gdy wiatr wysusza roślinę, ale zmrożona ziemia uniemożliwia korzeniom pobranie wody. Do suszy fizjologicznej często dochodzi także na przedwiośniu, gdy ziemia jest nadal zamarznięta, a słońce i wyższa temperatura w dzień przyspieszają transpirację (czyli parowanie wody z części nadziemnych rośliny).
Sposoby na zapobieganie suszy fizjologicznej:
Podczas odśnieżania posesji warto pamiętać o trawniku. Nie należy deptać trawy ani zrzucać na trawnik śniegu zebranego ze ścieżek czy podjazdu. W przeciwnym razie na wiosnę zielony dywan może wymagać pilnej reanimacji ze względu na uszkodzoną darń. Co ważne, zwał śniegu nie lubią też rośliny, które często zdobią trawnik, np. juka karolińska. Dlatego śnieg należy zrzucać w neutralne miejsce lub pod pnie drzew.
Jak widać, lista prac pielęgnacyjnych od grudnia do marca nie jest zbyt skomplikowana. Nieco więcej pracy będą miały osoby, które uprawiają warzywa. Okres styczeń-luty oraz końcówka lutego to dobry termin na wysiew nasion warzyw. Skrzynki z nasionami najlepiej ustawić w dobrze oświetlonym pomieszczeniu, np. w ogrzewanym ogrodzie zimowym lub ogrzewanej werandzie. W jasnym, ale dość chłodnym wnętrzu można postawić również choinkę, która została po świętach Bożego Narodzenia. Warto spróbować przezimować drzewko, a na wiosnę posadzić je w ogrodzie.
Choć dokarmianie ptaków nie mieści się w kategorii prac pielęgnacyjnych, to karmnik oblegany przez skrzydlatych gości będzie wspaniałą ozdobą ogrodu. Warto jednak pamiętać, że ptaki przyzwyczajają się do gotowych posiłków, dlatego dokarmianie musi odbywać się regularnie. Co więcej, ptaków nie wolno karmić pieczywem czy resztkami ze stołu. Najlepszym pokarmem są ziarna zbóż i nasiona (kukurydza, słonecznik, proso, pszenica), a także orzechy, owoce oraz gotowane warzywa.
Przeczytaj również