Spis treści
Czym jest system nawadniania ogrodu?Potrzebujesz pomocy związanej z tym tematem?
ul. Motylkowa 24/6
52-200 Wysoka
NIP: 8811464157
REGON: 369245885
Aby ogród rozwijał się prawidłowo i nie sprawiał problemów, należy o niego systematycznie dbać, co wiąże się m.in. z podlewaniem roślin. Można to robić za pomocą konewki lub węża ogrodowego, jednak systemy nawadniania ogrodu to znacznie efektywniejsze rozwiązanie. Jak działa taki system i z jakich elementów może się składać?
System nawadniania ogrodu składa się z różnych komponentów: rur, zraszaczy, złączek i zaworów oraz innego osprzętu hydraulicznego (np. reduktorów ciśnienia, manometrów). Elementy te zostają rozprowadzone po ogrodzie, a następnie zamontowane na stałe. W zależności od zastosowanego rozwiązania system pozwala na mniejsze lub większe zautomatyzowanie podlewania roślin. System nawadniania dzieli się na odrębne strefy (np. żywopłot, trawnik, rabaty, drzewa i krzewy), ponieważ nie wszystkie rośliny mają jednakowe wymagania co do wilgotności gleby. Instalację należy połączyć z ujęciem wody, czyli na przykład z kranem lub ze studnią (kopaną lub wierconą).
Wiele osób decyduje się na system nawadniający z braku czasu. Praca, obowiązki domowe, rodzina, rozwój, hobby - to wszystko jest na tyle zajmujące, że podlewanie ogrodu często jest pomijane w napiętym planie dnia. Oczywiście nic się nie dzieje, póki opady są regularne i deszczówka dociera do każdej rośliny w ogrodzie. Jednak zaniedbanie podlewania w czasie suszy może doprowadzić do przesuszenia trawnika, zahamowania wzrostu roślin, wiotczenia i usychania bardziej wrażliwych gatunków, a także zwiększenia podatności roślin na choroby i szkodniki. System nawadniający zapobiega skutkom suszy i jednocześnie pozwala zaoszczędzić mnóstwo czasu, ponieważ nie trzeba podlewać każdej rośliny z osobna.
Warto więc znać zalety systemu nawadniającego. Oto one:
Współcześnie wykonywane systemy nawadniające wyposażone są w osprzęt (sterowniki, elektrozawory), który kontroluje ilość podawanej wody oraz częstotliwość podlewania. Dzięki dodatkowym akcesoriom podlewanie może włączać się i wyłączać automatycznie, czyli bez udziału człowieka. Instalację nawadniającą można zintegrować również z systemem smart home. Dzięki temu system może uruchamiać się tylko wtedy, gdy zachodzi taka potrzeba (czyli na przykład podczas suszy). Co więcej, użytkownik może zarządzać systemem nawadniania zdalnie, np. za pomocą aplikacji mobilnej w telefonie.
System nawadniania ogrodu może składać się z różnych elementów nawadniających. W obrębie jednej strefy powinien znajdować się osprzęt tego samego rodzaju i o tej samej wydajności.
Można tutaj wyróżnić:
Zraszacze stacjonarne mogą stanowić samodzielny element lub część systemu nawadniania. Wyposażone są w dysze, które kierują strumień wody w wyznaczone miejsce. Dodatkowo mogą regulować ciśnienie wody tak, aby każda roślina została właściwie nawodniona. Wśród zraszaczy stałych można wyróżnić zraszacze wynurzalne i niewynurzalne. Zraszacze pierwszego typu są ukryte pod powierzchnią ziemi i wynurzają się tylko na czas nawadniania (stosuje się je do podlewania trawnika i bylin). Z kolei zraszacze niewynurzalne przez cały czas znajdują się na powierzchni, więc dla zachowania estetyki ogrodu zakrywa się je wysokimi roślinami (doskonałe do podlewania krzewów i zróżnicowanej roślinności).
Zraszacze rotacyjne (ruchome) mogą obracać się wokół własnej osi, dzięki czemu mogą podlewać duży obszar trawnika, parku czy placu zabaw. W tej grupie można wyróżnić zraszacze sektorowe i pełnoobrotowe. Pierwsze podlewają powierzchnię o kształcie wycinka koła. Drugie obracają się o 360 stopni, dzięki czemu zraszają sporą część trawnika wokół siebie. Odpowiednie ustawienie dysz pozwala na precyzyjne dozowanie wody do wybranego obszaru.
Linie kroplujące (lub zraszacze kroplujące) to przewody wyposażone w końcówki (kroplowniki), które dozują wodę bezpośrednio do strefy korzeniowej rośliny. Woda nie moczy kwiatów, liści ani łodyg, dzięki czemu roślina nie jest narażona na poparzenia słoneczne. Linie kroplujace są elastyczne, co umożliwia rozprowadzenie instalacji na obszarze o zróżnicowanym ukształtowaniu. Tego typu system nawadniający stosowany jest do nawadniania warzyw, rabat kwiatowych czy żywopłotów.
Niewielkie i tanie linie kroplujące stosowane są do podlewania ograniczonych obszarów takich jak donice, małe ogródki warzywne, pojedyncze drzewa i krzewy czy skalniaki. Woda dozowana jest przez małe otwory lub dysze umieszczone na elastycznych przewodach. Dzięki temu rozwiązaniu można ograniczyć straty wody w wyniku parowania lub zlewania wody po powierzchni gruntu.
Mikrozraszacze to niewielkie urządzenia, które umożliwiają elastyczne rozmieszczenie systemu nawadniającego. Występują w dwóch formach: mikrozraszaczy stojących oraz mikrozraszaczy podwieszanych. Pierwszy typ zraszaczy montuje się za pomocą plastikowych szpilek w skalniakach, rabatach kwiatowych, sadach czy niewielkich trawnikach. Mikrozraszacze podwieszane instaluje się pod sufitem konstrukcji w uprawach pod osłonami (np. szklarniach, tunelach foliowych). Tego typu zraszacze mogą mieć modułową budowę, dzięki czemu można dostosować nawadnianie do bieżących potrzeb.
Zamgławiacze rozpylają delikatną mgiełkę, która osiada na roślinach uprawianych pod osłonami (np. w szklarniach). W ten sposób można utrzymać optymalną wilgotność powietrza oraz schładzać rośliny, gdy pod osłoną panują zbyt wysokie temperatury.
System nawadniania ogrodu wymaga przeglądu co najmniej dwa razy w roku. Na wiosnę należy przeczyścić dysze (zanieczyszczenia znajdujące się w wodzie mogą blokować ujścia wody), wyregulować zraszacze i sprawdzić, czy elektrozawory działają poprawnie. Z kolei jesienią trzeba zabezpieczyć instalację przed mrozem poprzez wypuszczenie zalegającej wody. Można w tym celu zastosować zawory odwadniające (jednak wówczas trzeba wymontować elementy sterujące i reduktory) lub przedmuchać instalację sprężonym powietrzem z kompresora.
Decydując się na instalację systemu nawadniania ogrodu, warto zasięgnąć opinii specjalistów. Nasi instalatorzy są do Państwa dyspozycji. Zapraszamy do KONTAKTU!
Przeczytaj również