Spis treści
Rodzaje ogrodów w zależności od lokalizacjiPotrzebujesz pomocy związanej z tym tematem?
ul. Motylkowa 24/6
52-200 Wysoka
NIP: 8811464157
REGON: 369245885
Ogrody różnią się powierzchnią, układem i stylem przewodnim. Ważne jednak, żeby zielona przestrzeń była spójna z domem, a zarazem choć w pewnym stopniu współgrała z całym otoczeniem. W artykule przedstawiamy różne rodzaje ogrodów z podziałem na najważniejsze kategorie.
Ogród stanowi tło dla domu, a jednocześnie jest częścią lokalnego krajobrazu. Warto zatem postarać się, żeby ogród dobrze komponował się z sąsiednimi budynkami i nie zaburzał istniejącego ładu przestrzennego. Jakie ogrody można wyróżnić w zależności od umiejscowienia posesji?
Ogrody na wsiach zwykle są większe niż w mieście, więc często prezentują wielobarwny przekrój roślinności: od drzew i krzewów (ozdobnych i owocowych), przez byliny i pnącza, aż po rośliny jednoroczne w doniczkach i łąki kwietne. Część posesji zarezerwowana jest dla upraw warzywnych i ewentualnie dla hodowli zwierząt. Ogrody wiejskie zwykle urozmaicają elementy architektoniczne (altany, zadaszenia tarasów, murowane grille, domki dla dzieci) oraz wyposażenie do zabawy i rekreacji.
W ogrodach podmiejskich jest mniej miejsca niż na wsi, ale więcej niż w mieście, więc tu również można spotkać różnorodną roślinność. Należy jednak brać pod uwagę otoczenie, dlatego w nasadzeniach lepiej unikać bardzo wysokich drzew i silnie rozrastających się roślin. Wybierając gatunki drzew, krzewów i bylin, można zainspirować się tym, co rośnie na sąsiednich posesjach. W ogrodzie warto również zorganizować miejsce do wypoczynku i aktywnej rekreacji.
W mieście warunki terenowe są dość ograniczone, dlatego należy z dużą rozwagą dobierać rośliny. Lepiej zrezygnować z wysokich drzew i roślin, które mają tendencję do przekraczania granic działki. Można za to śmiało sięgać po niskie byliny i rośliny jednoroczne (najlepiej sadzić je w doniczkach). Żeby zyskać więcej prywatności i spokoju, oprócz wysokiego ogrodzenia warto posadzić żywopłot z roślin zimozielonych, np. bukszpanu, laurowiśni lub żywotników.
Wielkość posesji ma ogromny wpływ na dobór nasadzeń i planowanie przestrzeni. Czym charakteryzują się małe ogrody, a na co można sobie pozwolić przy dużej działce?
Mały ogród to z jednej strony mniej pracy, ale z drugiej - mniej możliwości. Zaletą niewielkiej posesji jest to, że można ją szybko zagospodarować i nie trzeba czekać całymi latami, aż ogród będzie wyglądał jako dokończone dzieło. Przyda się wiedza o roślinach, ponieważ nasadzenia nie mogą zbyt mocno się rozrastać ani wprowadzać chaosu. Wskazany jest umiar, zarówno co do wielkości roślin, jak i różnorodności gatunkowej. Należy unikać sadzenia wysokich gatunków zbyt blisko domu, ponieważ mogą one ograniczać dostęp naturalnego światła do wnętrz. Rośliny można posadzić wzdłuż ogrodzenia czy na skarpie, aby ogród wydawał się większy.
Zakładanie ogrodu o dużej powierzchni również nie jest łatwym zadaniem. Trzeba bowiem zaplanować wiele roślin i elementów architektonicznych, żeby przestrzeń wokół domu nie wyglądała pusto i monotonnie. Warto zastosować rośliny, które rosną szybko i osiągają bujny pokrój - w przeciwnym razie ogród będzie przez długi czas sprawiał wrażenie niekompletnego. Wskazane są rozwiązania, które ułatwią podlewanie roślin w razie braku opadów, np. instalacja nawadniająca lub system zagospodarowania wody deszczowej. Przy sporym ogrodzie warto poświęcić więcej uwagi strefie wypoczynkowo-rekreacyjnej.
Układ ogrodu determinuje dobór i formowanie nasadzeń, jak również sposób rozmieszczenia ich na działce.
Jest to układ, dla którego charakterystyczne są rośliny uformowane na kształt figur geometrycznych. Poszczególne elementy powinny tworzyć symetryczny i uporządkowany wzór.
W ogrodzie o układzie swobodnym elementy rozmieszczone są niejako "przypadkowo", choć w rzeczywistości miejsca nasadzeń powinny być starannie przemyślane (tak, aby rośliny nie zasłaniały się wzajemnie i czerpały maksymalne korzyści z warunków terenowych). Co ważne, roślinność powinna tworzyć harmonijną całość z najbliższym otoczeniem.
Ogród w układzie kombinowanym to ogród, który stanowi połączenie dwóch poprzednich układów. W tym przypadku część znajdująca się w najbliżej domu jest uporządkowana i dość symetryczna. Natomiast im dalej od domu i bliżej granic działki, tym nasadzenia są bardziej przypadkowe.
Ogrody stylizowane to małe dzieła sztuki. Każdy element jest przemyślany, a całość tworzy harmonijną przestrzeń o określonym charakterze.
W ogrodzie japońskim panuje ład i harmonia, choć elementy rozmieszczone są asymetrycznie. Ważnym elementem jest woda, która kojarzy się z ruchem, a więc również z życiem. Może to być szemrzący strumyk, spokojne oczko wodne lub staw z małym mostkiem. Nie może także zabraknąć głazów i kamieni, które mają symbolizować trwałość przyrody. Jeśli chodzi o roślinność, warto zastosować bonsai (miniaturowe wersje drzew i krzewów) lub rośliny zimozielone, które można przyciąć w ciekawe kształty.
Ogród angielski również ma swobodny układ, jednak tutaj dominują bujne krzewy, kwitnące rabaty oraz romantyczne elementy. Typowe dla tej koncepcji są ławki z kutego metalu, które mogą być częściowo zasłonięte przez różaną pergolę. Mogą pojawić się rzeźby lub dekoracje imitujące ruiny, np. kamienne obeliski czy niski, częściowo zdewastowany murek z cegieł. Warto pokusić się o rośliny, które nadadzą ogrodowi nieco tajemniczy charakter - może to być bluszcz, wisteria, powojnik. Żeby całość nie wyglądała zbyt dosadnie, dom powinien otaczać duży, zadbany trawnik.
Nowoczesny ogród zwykle ma regularny układ, z symetrycznymi nasadzeniami o prostych liniach. Roślinność charakteryzuje się czystymi barwami i mocnymi kontrastami, często prym wiodą ozdobne trawy, drzewka szczepione na pniu i rośliny o dekoracyjnych, dużych liściach (np. funkie). Ogród w tym stylu pełni funkcję zewnętrznego salonu, dlatego ważną jego częścią jest taras z meblami ogrodowymi czy miejsce do aktywnego wypoczynku (np. basen). Dekoracji jest raczej niewiele, przy czym zazwyczaj stosuje się coś prostego, np. duże betonowe donice.
Zgodnie z tą koncepcją ogród należy podzielić na dwie części. Pierwsza to część frontowa - tutaj dominuje wypielęgnowany trawnik i niewysoka roślinność. Ogród powinien być otwarty na otoczenie, czyli niewskazane jest ogrodzenie czy zasłaniający widok żywopłot. Z kolei z tyłu domu panuje znacznie większa swoboda. Tutaj mogą pojawić się różnorodne rośliny (w tym drzewa i krzewy), a także sprzęt sportowy czy meble ogrodowe.
Ogród w tym stylu wygląda jak dzieło impresjonisty. Panuje tu duża swoboda, a roślinność zachwyca różnorodnością barw, zapachów i kształtów. Jednak chaos jest tylko pozorny, ponieważ nasadzenia uzupełniają się wzajemnie, a przy tym płynnie wtapiają się w przestrzeń poza posesją. Rośliny jednoroczne można posadzić w ciekawy sposób, np. w wiklinowych koszach, starych beczkach czy kankach na mleko. W rustykalnym ogrodzie nie powinno zabraknąć również wody - może to być coś małego (jak np. prosta fontanna czy poidełka dla ptaków) lub efektowna kaskada położona w centralnej części.
Przeczytaj również