Spis treści
Lista prac pielęgnacyjnych od marca do czerwcaPotrzebujesz pomocy związanej z tym tematem?
ul. Motylkowa 24/6
52-200 Wysoka
NIP: 8811464157
REGON: 369245885
Słońce jest coraz wyżej, trawnik nabiera koloru, a drzewa wypuszczają pierwsze pączki ? To najwyższy czas, by zainaugurować sezon ogrodowy. Trzeba zakasać rękawy, bo lista prac do zrobienia w ogrodzie na wiosnę wydaje się nie mieć końca.
Wiosną ogród budzi się do życia i trzeba dotrzymać mu kroku. Pracy będzie dużo, jednak później rośliny odwdzięczą się bujnym kwitnieniem, a trawnik otoczy dom soczyście zielonym dywanem. Na odpoczynek przyjdzie czas w lecie, gdy zadbany ogród zapewni cień i miejsce do rekreacji. Jednak wiosna to nie tylko czas wytężonej pracy. To także wspaniały okres, w którym można kształtować swój ogród na nowo, nadając mu jeszcze ciekawsze kształty i więcej barw.
Lista prac pielęgnacyjnych od marca do czerwca:
Lista prac do zrobienia w ogrodzie na wiosnę rozpoczyna się od porządków. Co prawda w zimie rośliny znajdowały się w stanie spoczynku albo zwolniły tempo życia, jednak nie oznacza to, że ogród będzie wyglądał jak należy. Przede wszystkim trzeba usunąć zaschnięte kwiatostany lub wyciąć zdrewniałe łodygi roślin, które nie zostały przycięte przed zimą. Po usunięciu martwych części roślin młode pędy zyskają więcej miejsca do rozwoju. Do prac porządkowych można zaliczyć również zagrabienie liści, przekopanie gleby i usunięcie chwastów.
Jeżeli temperatury od kilku dni utrzymują się powyżej zera, można usunąć zimowe okrycia z roślin, które wymagały takiego zabezpieczenia. Uwaga: najpierw należy zdjąć stroisze, chochoły ze słomy czy okrycia z agrowłókniny. Ściółkę z kory czy kopczyki usypane z ziemi należy zostawić, dopóki nie minie ryzyko wystąpienia wiosennych przymrozków. Warto również śledzić prognozę pogody, by móc w porę zareagować w razie ujemnych temperatur. Przed mroźną nocą można zabezpieczyć rośliny poprzednim okryciem lub czymkolwiek, co zapewni ochronę przed chłodem, np. kartonem, folią bąbelkową czy prześcieradłem. W ciągu dnia należy zdjąć okrycie, aby rośliny zyskały dostęp do światła.
Kwestia tego, co robić wiosną w ogrodzie, zależy również od rodzaju posiadanych roślin. Niektóre drzewa i krzewy można przyciąć już zimą, z cięciem innych lepiej zaczekać do lata, zaś niektórych nie przycina się wcale. Które rośliny można lub trzeba przyciąć na wiosnę?
Wiosenne cięcie roślin dotyczy:
Osoby, które nie mają jeszcze upragnionego zielonego dywanu, mogą założyć trawnik już na początku wiosny. Lista prac pielęgnacyjnych od marca do czerwca obejmuje również czynności związane z rekultywacją trawnika, ponieważ trawa po zimie może nie prezentować się najlepiej, zwłaszcza jeśli podczas odśnieżania posesji zrzucano śnieg prosto na trawnik.
Pielęgnacja trawnika obejmuje takie prace jak:
Lista prac do zrobienia w ogrodzie na wiosnę obejmuje również nawożenie roślin. Warto sięgnąć po nawozy wieloskładnikowe i nawozy o spowolnionym działaniu. Produkt można dobierać również według rodzaju lub gatunku rośliny. W sklepach ogrodniczych można dostać nawozy do trawników, róż, hortensji, magnolii, różaneczników, iglaków itp. Należy jednak pamiętać, by dawkować nawóz ściśle według wskazówek producenta - nie należy przekraczać dawki ani zwiększać częstotliwości stosowania.
Co robić w ogrodzie wiosną, jeżeli chcemy uprawiać własne warzywa? To dobry czas na wysianie nasion, przy czym w przypadku warzyw ciepłolubnych (pomidorów, papryki, selera, cukinii, kabaczka, bakłażana) najpierw należy przygotować rozsady. Warzywa te należy wysiać najpierw do skrzynek (można to zrobić już od połowy lutego), a następnie przenieść do gruntu po ustaniu wiosennych przymrozków (w połowie maja). W drugiej połowie maja można również wysiać do gruntu rośliny ozdobne, np. maciejkę, nagietka czy nasturcję. Natomiast w kwietniu można siać (bezpośrednio do gruntu) sałatę, marchew, pietruszkę, kalarepę, szpinak czy koper ogrodowy.
Lista prac pielęgnacyjnych od marca do czerwca nie byłaby kompletna bez sadzenia roślin. Nowy pomysł na zacienioną rabatę, ciekawy soliter albo romantyczny zakątek z pergolą? A może niektóre rośliny nie przetrwały ciężkiej zimy i trzeba zastąpić je gatunkami o większej mrozoodporności? To czas, kiedy można na nowo ukształtować swój ogród lub dokonać w nim małych, lecz niezbędnych zmian. W marcu można posadzić róże oraz niektóre rośliny cebulowe i kłączowe, które będą kwitły w lecie i jesienią (np. irysy, lilie, dalie). W kwietniu można posadzić na przykład krzewy magnolii, tawułki, funkie czy liliowce, zaś maj to dobry czas na sadzenie wysokich dalii, mieczyków czy jaskrów azjatyckich.
Zbyt duży pośpiech przy wysiewie nasion czy sadzeniu roślin może doprowadzić do tego, że rośliny nie przetrwają wiosennych przymrozków. Rośliny sprzedawane z gołym korzeniem można wysadzać do kwietnia, zaś rośliny z zabezpieczonymi korzeniami (balotowane) można posadzić do końca kwietnia. Jeżeli rośliny nie będą sadzone od razu, nie wolno dopuścić do przeschnięcia bryły korzeniowej. Przed sadzeniem należy również dobrze przygotować podłoże - usunąć chwasty, oczyścić i przekopać ziemię, zastosować nawóz. Nawet osoby, które wiedzą, co robić w ogrodzie wiosną, mogą nie mieć na to czasu czy ochoty. W tej sytuacji można zlecić prace porządkowe czy sadzenie roślin firmie ogrodniczej.
Przeczytaj również