Spis treści
Lato w ogrodzie to czas odpoczynku. Czy rzeczywiście?Potrzebujesz pomocy związanej z tym tematem?
ul. Motylkowa 24/6
52-200 Wysoka
NIP: 8811464157
REGON: 369245885
Lato to okres wakacji i zasłużonego wypoczynku, więc również w ogrodzie nie pozostało wiele do zrobienia. Po intensywnych pracach wiosennych można podziwiać efekty swojego wysiłku i leniuchować wśród wypielęgnowanej zieleni. Niemniej czasami trzeba zakasać rękawy i przypomnieć sobie, do czego służy kosiarka albo wąż ogrodowy.
Wiosną ogród potrzebuje intensywnej pielęgnacji, aby wrócić "do życia" po zimie. Z kolei jesienią trzeba zadbać o to, aby rośliny przetrwały nadchodzący okres opadów deszczu i śniegu, mrozów i zimnych wiatrów. Jednak nie oznacza to, że w lecie można ograniczyć się do podziwiania kwitnących roślin czy ścinania szczypiorku - wręcz przeciwnie. Nadal trzeba zapewniać roślinom odpowiednie warunki do rozwoju, a także dbać o to, aby trawnik czy krzewy nie rozrastały się w niekontrolowany sposób. Co robić latem w ogrodzie?
Harmonogram prac ogrodowych na lato:
Latem rośliny potrzebują przede wszystkim regularnego nawadniania. Trzeba o tym pamiętać zwłaszcza wówczas, gdy dni są upalne, a opady zbyt skąpe, żeby zapewnić roślinom odpowiednią porcję wilgoci. Najważniejsze jest podlewanie roślin młodych i posadzonych w doniczkach, choć przy długo utrzymujących się wysokich temperaturach trzeba pamiętać również o nawadnianiu trawnika czy starszych roślin szczególnie wrażliwych na suszę. Ale uwaga! Nieprawidłowe podlewanie może nie zapewnić odpowiedniego nawodnienia, a także doprowadzić do poparzenia liści i kwiatów lub gnicia korzeni roślin.
Podstawowe zasady podlewania:
Usuwanie chwastów z rabat czy warzywnika jest niezbędne, ponieważ "dzicy lokatorzy" zabierają innym roślinom składniki pokarmowe, wodę i miejsce do życia. Rośliny najlepiej plewić ręcznie, jednak w przypadku wyjątkowo uporczywych chwastów można zastosować herbicydy. Środki chwastobójcze trzeba dawkować ściśle według instrukcji producenta, zaś opryski najlepiej przeprowadzać przy bezwietrznej i pochmurnej pogodzie (nie deszczowej). Można również wypróbować naturalne metody na chwasty, np. domowe roztwory na bazie octu.
W lecie dźwięk pracującej kosiarki rozbrzmiewa w okolicy praktycznie codziennie, a nierzadko idzie w ruch kilka urządzeń naraz. Jednak od tego obowiązku nie ma ucieczki, chyba że dążymy do łąki kwietnej, która zapewni pokarm pszczołom i innym owadom. W przypadku standardowej murawy, wysokość trawnika nie powinna przekraczać 4-6 cm. Lepiej kosić częściej niż rzadziej, ponieważ trawa nie powinna być skracana jednorazowo o więcej niż 1/2 długości. Poza tym częstsze koszenie korzystnie wpływa na gęstość trawnika. Natomiast w okresie suszy lepiej ograniczyć koszenie, ponieważ dłuższe źdźbła trawy (6-7 cm) chronią trawnik przed szybkim parowaniem wody.
Początek lata to dobra pora na formowanie żywopłotu. Nowe pędy należy przyciąć o ok. 2/3 długości. Cięcie trzeba powtarzać, ponieważ w lecie rośliny przyrastają w szybkim tempie (do szybko rosnących roślin wykorzystywanych w żywopłotach należą m.in. żywotnik zachodni Smaragd, buk zwyczajny, dereń biały, a także niektóre gatunki berberysów). W lecie należy również przycinać drzewa owocowe, zwłaszcza gatunki nieodporne na wysokie temperatury, a więc na przykład wiśnie i czereśnie (inne można przycinać już wiosną). Trzeba wówczas przeprowadzić cięcie korygujące, które ma na celu usunięcie drobnych tegorocznych przyrostów. Zaniechanie tej czynności może doprowadzić do uzyskiwania słabszych zbiorów owoców w kolejnych latach.
Osoby, które oprócz roślin ozdobnych uprawiają również warzywa, mają dodatkowe zajęcie. Trzeba wykonywać takie same czynności, jak przy roślinach ozdobnych, czyli podlewać, odchwaszczać i ewentualnie walczyć ze szkodnikami. Dodatkowo należy co jakiś czas spluchniać ziemię, ponieważ zabieg ten spowalnia wyrastanie chwastów i zwiększa zdolności retencyjne gleby. W lipcu i sierpniu można również wysiać poplon (zielony nawóz), który po wyrośnięciu użyźni ziemię. Z kolei drzewa owocowe mogą wymagać przerzedzenia zawiązków (czyli wczesnej formy owoców). Nadmiar zawiązków najlepiej usuwać po tzw. opadzie świętojańskim, jeżeli drzewa zrzuciły za mało owoców w sposób naturalny.
Jeżeli w ogrodzie znajduje się również oczko wodne (lub inny element wodny), wówczas do letniego harmonogramu prac dochodzą kolejne obowiązki. Nie są one zbyt skomplikowane. Trzeba jedynie pamiętać o dolewaniu wody do zbiornika w okresach suszy, aby zapewnić żyjącym w nim organizmom odpowiedni poziom tlenu. Ponadto należy dbać o to, aby rośliny wodne i glony nie zajmowały zbyt dużej powierzchni oczka wodnego (w razie potrzeby trzeba usunąć ich nadmiar). Co jakiś czas warto również oczyścić dno z nagromadzonych zanieczyszczeń (np. mułu) - najwygodniej to zrobić za pomocą specjalnego odkurzacza.
Lipiec to dobra pora na rozpoczęcie uprawy warzyw, które dobrze się przyjmują w ciepłym podłożu. Są to przede wszystkim szpinak, jarmuż, cebula, niektóre odmiany marchwi, buraki, bób, fasola, groch cukrowy. W lecie można zacząć uprawiać również szczypiorek, koperek, pietruszki, melisę i inne zioła. W drugiej połowie wakacji (sierpień) można sięgnąć po szpadel, aby posadzić drzewa i krzewy iglaste, a także sadzonki roślin zimozielonych. Nieco później, na początku września, można posadzić rośliny dwuletnie, np. bratki, fiołki, dzwonki, goździki i malwy.
Na początku lata (czyli pod koniec czerwca) można również wykopać cebule niektórych kwiatów (np. tulipanów), aby nie dopuścić do zaniknięcia kwitnienia. Co prawda cebul mrozoodpornych nie trzeba wykopywać w ogóle, jednak warto to robić chociaż raz na 2-3 lata. W tym czasie można również rozmnażać krzewy ozdobne i byliny. Oczywiście lato to także okres, w którym można odpoczywać w ogrodzie i podziwiać kwitnące rośliny, np. róże, irysy, lilie, hortensje i rośliny doniczkowe. Przy okazji warto usunąć przekwitłe kwiatostany, aby roślina ładnie się zagęściła i wypuściła nowe kwiaty.
Przeczytaj również