Spis treści
Jesień w ogrodzie - co robić od września do grudnia?Potrzebujesz pomocy związanej z tym tematem?
ul. Motylkowa 24/6
52-200 Wysoka
NIP: 8811464157
REGON: 369245885
Jesień to bardzo ciekawy okres dla każdego ogrodnika. Dni są jeszcze na tyle ciepłe i słoneczne, że wciąż można sobie pozwolić na relaks - leżenie w hamaku czy picie kawy w altanie. Jednak z czasem trzeba będzie również zabrać się do pracy, aby przygotować rośliny na nadchodzącą zimę.
Jesienią ogrodnik musi zakasać rękawy, ponieważ jest wiele rzeczy do zrobienia. To czas prac porządkowych i zabezpieczania roślin, a wiele osób musi także zebrać plony warzyw i owoców. Z kolei osoby, które nie są do końca zadowolone z wyglądu swojego ogrodu, mogą wprowadzić nowe rośliny lub przesadzić dotychczasowe. Oczywiście warto również przeznaczyć ten czas na odpoczynek wśród zieleni i łapanie ostatnich promieni słońca.
Lista prac ogrodniczych do zrobienia jesienią:
Od drugiej połowy września niektórzy ogrodnicy nie rozstają się ze szpadlem. Trzeba przecież posadzić iglaki i uzupełnić żywopłot. W tym czasie można posadzić również rośliny cebulowe, takie jak cebulice, narcyzy, hiacynty, szafirki, tulipany czy irysy. Nie trzeba się jednak spieszyć, ponieważ cebulki tych kwiatów można wysadzać do połowy października. Warto przy tym zwrócić uwagę, czy cebule nie są zmarniałe i nie mają oznak chorób grzybowych (tylko duże i zdrowe cebule zapewniają piękne kwitnienie na wiosnę). Do połowy października można również sadzić krzewy i drzewa liściaste, a przed pierwszymi przymrozkami - drzewka owocowe.
Rośliny najczęściej chorują wiosną i jesienią, dlatego przed nadejściem mrozów trzeba zrobić w ogrodzie dokładny przegląd krzewów i drzew. W razie zauważenia zmian chorobowych na pędach i liściach, trzeba je odciąć, a następnie wyrzucić lub spalić. Rośliny zaatakowane przez choroby grzybowe (np. mączniaka prawdziwego, rdzę, szarą pleśń) należy spryskać środkiem grzybobójczym. Z kolei szkodniki (np. chrząszcze, mszyce, gąsienice) można zwalczyć za pomocą naturalnych preparatów sporządzonych z warzyw i ziół.
Drzewka owocowe wymagają pracy niemal przez cały rok. W zimie trzeba je pobielić, aby zapobiec uszkodzeniom spowodowanym przez duże wahania temperatury (silne nagrzewanie się pnia w dzień i przemarzanie w nocy). Wiosną i latem drzewka wymagają cięcia prześwietlającego i korygującego, a czasami także ręcznego usuwania nadmiernej ilości zawiązków owoców. Niemało obowiązków jest również przy warzywniku, który wymaga plewienia, spulchniania ziemi i podlewania. Jednak jesień to czas zbierania plonów całorocznej pracy - gruszek, jabłek, śliwek, warzyw korzeniowych, warzyw kapustnych czy ziół. Część zbiorów można przechowywać w piwnicy, z innych można zrobić domowe przetwory.
Początek jesieni to odpowiedni czas na wykopanie bulw, cebuli i kłączy roślin, które nie są w stanie przetrwać zimy w polskich warunkach. Świeżo wykopane rośliny należy podsuszyć w ciepłym i przewiewnym pomieszczeniu, a następnie przechowywać w ciemnym miejscu o temperaturze od 3-10 stopni Celsjusza (w zależności od rodzaju rośliny). Rośliny warto układać w skrzynkach i przesypać piaskiem, torfem lub trocinami, choć niektóre wystarczy włożyć do papierowej torby.
Na pewno warto zadbać o następujące niezimujące rośliny w gruncie:
Większość roślin ogrodowych zostaje na zimę w gruncie, choć nie wszystkie są w pełni mrozoodporne. Dlatego jesień to także czas zabezpieczenia roślin, które mogą nie przetrwać zimy bez ciepłego okrycia. Najlepiej zabrać się za to tuż po pierwszych przymrozkach, zanim ziemia zdąży przemarznąć (a wraz z nią korzenie roślin). Byliny można przykryć stroiszem z gałązek świerkowych lub sosnowych, natomiast krzewy można okryć agrowłókniną. Można również użyć snopków słomy, mat wiklinowych, a nawet grubej tektury. Rośliny przechowywane w donicach należy odizolować od zimnego podłoża (np. za pomocą styropianu), a także okryć słomą, tekturą lub kartonem wypełnionym korą.
Regularne koszenie trawnika kojarzy się raczej z okresem letnim, jednak także jesienią trzeba pamiętać o przycinaniu trawy. Ostatnie koszenie wykonuje się mniej więcej w połowie października. Za każdym razem należy bardzo skrupulatnie usuwać skoszoną trawę, aby nie doprowadzić do gnicia trawnika (pod zalegającą trawą gromadzi się woda, która jesienią nie odparowuje tak szybko jak w lecie). Na początku jesieni warto również przeprowadzić wgłębną aerację trawnika w celu rozluźnienia zbitej gleby.
Jesień to czas prac porządkowych, do których należy m.in. grabienie i usuwanie opadłych liści. Suche liście można spalić, jednak można również wykorzystać je do ściółkowania gleby lub produkcji kompostu. Warto również usypać kopczyk w ustronnym miejscu, który zapewni schronienie pożytecznym jeżom. Przed zimą trzeba również zadbać o zabezpieczenie mebli i architektury ogrodowej, np. kamiennego grilla, altany, huśtawki. Można w tym celu wykorzystać folię stretch lub grube plandeki, np. ze starych banerów sklepowych.
Mimo że jesień rzadko zaskakuje upałami (choć wrzesień 2023 był rekordowo ciepły), to nadal nie można całkowicie zrezygnować z podlewania roślin. Nawadniania potrzebują szczególnie rośliny uprawiane w pojemnikach. Należy podlewać również rośliny iglaste i zimozielone, aby zdążyły zmagazynować wodę przed zimą. Niektóre rośliny (np. pnącza) mogą wymagać także cięć pielęgnacyjnych i formujących. Z kolei osoby, które posiadają oczko wodne, muszą oczyścić je z nadmiernie rozrośniętych roślin i suchych liści, a także zainstalować sztuczny przerębel, który zapobiega całkowitemu zamarznięciu wody.
Przeczytaj również