Pielęgnacje

Zajmujemy się kompleksową pielęgnacją ogrodów. Działamy zarówno interwencyjnie, jak i przyjmujemy stałe zlecenia. W pierwszym przypadku usługa dotyczy jednorazowej pielęgnacji, która ma na calu doprowadzenie ogrodu do pożądanego wyglądu. Wieloletni, niekontrolowany wzrost roślin skutkuje zbytnim zagęszczeniem rabat i tłumieniem jednych gatunków roślin przez inne. Naszym zadaniem jest wówczas przywrócenie równowagi na rabatach, tak aby zarówno światło, jak i woda miały dostęp do każdej rośliny i aby każda z nich mogła posiadać optymalne warunki dla wzrostu. Stosujemy rożnego rodzaju nawozy oraz opryski, które mają na celu pobudzić rośliny do wzrostu i poprawić ich wygląd.

Również trawnik wymaga tego rodzaju interwencji. Trawa potrzebuje nie tylko koszenia, ważne są takie zabiegi jak wertykulacja, aeracja, piaskowanie i nawożenie. Przeciwdziałają one zbytniemu zagęszczaniu się darni, tworzeniu się na trawniku tzw. filcu, zbytniemu zbijaniu się gleby. Dzięki tym zabiegom trawa jest stale zaopatrywana w substancje odżywcze, woda ma wolny dostęp do korzeni, a gleba nie zbija się i pozostaje przepuszczalna. Ponadto stosujemy opryski, które zwalczają występujące na trawniku chwasty i zapobiegają ich pojawianiu się.

Wizyty interwencyjne wyznaczane są również porami roku. Nie tylko wiosną i latem, ale również podczas jesieni trawa oraz rośliny na rabatach wymagają specyficznych dla danego okresu zabiegów oraz stosowania prawidłowych nawozów oraz oprysków.

Ponadto świadczymy usługi abonamentowe. Jest to najskuteczniejsza forma zadbania o ogród. W zależności od potrzeb klienta i od specyfiki ogrodu, liczba wizyt może zaczynać się od 1, a kończyć na 4 w miesiącu. Zyskuje się wówczas nie tylko stałą opiekę oraz kontrolę nad roślinami i trawnikiem, ale również wszystkie sezonowe zabiegi, za które zazwyczaj trzeba płacić niezależnie.

Zabiegami tymi są:

- wertykulacja na wiosnę oraz jesienią
- jesienna aeracja wraz z piaskowaniem
- wiosenne, letnie oraz jesienne nawożenia trawnika
- opryski roślin oraz trawnika.

W ramach pielęgnacji trawników wykonujemy następujące usługi:

 • Koszenie – trawa wymaga częstego skracania, ponieważ nadmierne przycinanie znacznie osłabia źdźbła oraz czyni je podatnymi na przesuszanie oraz choroby. Dlatego nie powinno się skracać trawy mocniej niż o 1/3 długości. Zachowanie zdrowego trawnika o odpowiedniej wysokości wymaga koszenia co 6-7 dni.

 • Wertykulacja – wykonywana wiosną oraz jesienią, ma na celu usunięcie obumarłych części roślin, mchu oraz filcu. Celem zabiegu jest zapewnienie lepszego transportu wody i substancji odżywczych do korzeni. Zabieg wykonywany jest wertykulatorem spalinowym, który nacina pionowo trawę za pomocą umieszczonych na obrotowym wałku noży. Wydobyte przez urządzenie resztki roślin, mech oraz filc są następnie wygrabiane z trawnika.

 • Aeracja – polega na napowietrzaniu gleby przy pomocy pionowych nakłuć, dzięki którym gleba zostaje rozluźniona, a trawa pobudzona do krzewienia się. Woda oraz substancje odżywcze zyskują lepszy dostęp do korzeni. Wykonywana jest na przełomie sierpnia i września, podczas najbardziej intensywnej fazy krzewienia się trawy.

 • Piaskowanie – zabieg uzupełniający dla jesiennej wertykulacji i aeracji. Polega na obsypaniu trawnika 5mm warstwą piasku lub piasku wymieszanego z torfem, kompostem, kredą, gliną – w zależności od potrzeb trawnika. Piasek zwiększa przepuszczalność podłoża, rozluźnia zbitą glebę, poprawia jej właściwości fizyko-chemiczne.

 • Wałowanie – po zimie trawnik w wyniku działania niekorzystnych zjawisk atmosferycznych (mróz, śnieg, lód) może utracić swoją jednolitą strukturę. Kawałki darni mogą odkleić się od podłoża, co powoduje powstawanie nierówności. Za pomocą walca ogrodowego można przywrócić pierwotną strukturę oraz usunąć nierówności.

 • Nawożenie – zależnie od pory roku trawa wymaga nawozów o innym składzie. Zapewniamy państwu odpowiednie dla pory roku i wymagań trawy rodzaje nawozów.

 • Opryski – opryski trawnika mają na celu zwalczenie uciążliwych chwastów dwuliściennych i niechcianych rodzajów dziko rosnących traw. Zabieg ten może być powtarzany 2-3 razy w okresie wegetacji w zależności od rodzaju występujących chwastów i stosowanego środka.

Pielęgnacja roślin:

 • Przycinanie – rośliny dla prawidłowego wzrostu wymagają okresowych zabiegów przycinania. Każda roślina ma swoje specyficzne wymagania odnośnie sposobu cięcia oraz jego terminu. Zabiegi przycinania różnią się między sobą, zależnie od stanu rośliny. Czasami jest to cięcie jedynie sanitarne, mające na celu utrzymanie rośliny w odpowiednim stanie, innym razem cięcie odmładzające, dużo intensywniejsze, dzięki któremu roślina ma szansę odzyskać piękny wygląd i prawidłowe tempo wzrostu.

 • Formowanie – zajmujemy się zabiegami przyczyniania i formowania żywopłotów.

 • Nawożenie – rośliny mają swoje specyficzne potrzeby odnośnie substancji odżywczych. W wyniku nieodpowiedniej jakości ziemi, czy procesu jej wyjaławiania, koniecznym staje się okresowe dostarczenie roślinom substancji odżywczych w postaci odpowiednio dobranych nawozów.

 • Opryski – prowadzenie oprysku roślin może służyć prewencji, czyli zabezpieczeniu przed chorobami. W przypadku, gdy choroba już występuje, ma na celu jej zwalczanie. Prowadzimy również opryski mające na celu dostarczenie substancji odżywczych.

 • Odchwaszczanie rabat – zabieg polega na ręcznym usunięciu z rabat wszelkiego rodzaju chwastów.

Powered by Quick.Cms | Implementation ProjektGraficzny.com